Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na škůdce pokojových květin

18. 7. 2011

 ODSTRANĚNÍ ŠKŮDCU U POKOJOVÝCH KVĚTIN

Bojujete často u pokojových květin se škůdci?

Zkuste dát ke květině na zem česnek a ten vám zaručeně škůdce odpudí, jen dejte pozor,

aby česnek nezačal klíčit.

- zkušenost s levandulovými květy, které se rozdrobí a nasypou na hlínu v květináči.

Časem se rozpadnou a slouží jako hnojivo.

Pokud Vás trápí černé mušky, které se rodí z hlíny u pokojových rostlin doporučuje se následující postup:

Všechny květiny pečlivě prohlédnout, odstranit hnijící listy, nechat substrát u všech rostlin vyschnout až dokud se květiny nezačnou suchem ohýbat, pak zalévat jen do misky nebo obalu tak aby nahoře vůbec hlína nezvlhla.
Jako podpůrný prostředek aplikovat celou skořici zabodnutou do hlíny (lze použít skořici, která už má své za sebou - tedy je vyluhovaná v jídle nebo víně a stejně by se vyhazovala).

 

 

 

- životnost řezaných květin lze prodloužit také přidáním živin do vody:

- astry - kostku cukru

- chryzantémy - tabletku acylpyrinu

- jiřiny - tabletku acylpyrinu

- kamélie - trochu soli

- karafiáty - trochu soli, nebo kostku cukru

- kosatce - kostku cukru

- mimóza - dáme ji do teplé vody

- narcisky - trochu soli, na noc je dáme do chladna

- petúnie - kostku cukru

- petrklíče - kostku cukru

- růže - tabletku acylpyrinu nebo trochu soli, některé druhy vyžadují kostku cukru

- sedmikrásky - dáme je do teplé vody

- šeřík - kostku cukru

- tulipán - kostku cukru

- řezané růže vylučují do vody látky, které jsou pro ostatní květiny jedovaté a proto předčasně vadnou. Nesnášejí se dokonce ani tmavě červené růže se žlutými čajovými hybridy.

- velmi nesnášenlivé jsou konvalinky, které ve svém sousedství nestrpí žádnou jinou květinu a zahubí ji. Podobně se chovají i karafiáty, narcisy a lilie. Tyto květiny dáváme do vázy vždy samostatné.

- na řezané květiny působí i další vlivy. Například karafiát nesnáší hluk. Postavíme -li ho blízko televizoru nebo rozhlasu, velmi brzy uvadne.

- hledíky, růže, karafiáty i většina ostatních řezaných květin nepoměrně rychleji uvadnou, vyskytuje-li se v jejich blízkosti plyn jménem etylén. Ten vyprchává ze zralého ovoce, větviček ovocných stromů, opadaných lupínků jmelí. Proto se nedoporučuje kombinovat vázy s řezanými květinami s mísami krásného a zralého ovoce.

- cyklámenu, který vadne již druhý, nejvýše třetí den, pomůže, když mu natrhneme stonek po celé délce špendlíkem nebo jehlou. Chryzantémám každý den kousek odlomíme. Gladioly potřebují velké množství vody a prospívá jím každodenní seřezání stonku.

- Snažíte se upravit kytici ve váze, ale ať děláte, co děláte, dlouhé stonky s květy neustále padají do stran? Pomozte si kouskem králičího pletiva, který vložíte pod okraj vázy. Drátěná očka udrží "neposedné" květiny na svých místech.